Zámek Nové Hrady u Skutče
Nové Hrady jsem měl hodně dlouho spojené s hradem na česko-rakouských hranicích a neměl jsem ani tušení, že nějakých 60 kilometrů od mého bydliště stojí rokokový zámek stejného jména. Pak jsem jednou četl někde v novinách článek, který popisoval osudy několika památek, které se jejich noví majitelé pokouší zachránit před totální devastací. Mezi mnoha dalšími, zde bylo i povídání s manželi Kučerovými, kteří v roce 1997 zámek koupili od potomků původních majitelů, kterým byl zámek v restituci navrácen . Před nedávnem jsem o víkendu pobýval nedaleko a tak jsme si se ženou nemohli nechat návštěvu tohoto místa ujít. A byli jsme nadšeni.
Původně zde stávala gotická tvrz na strmém vrchu na osadou zvanou Boží Dvůr. Kostkové z Postupim na místě tvrze v 15. století vybudovali nový hrad, po němž byla pojmenována i obec. Hrad sloužil cca do poloviny 18. století, kdy se noví majitelé panství rozhodli postavit zámek. Z hradu se do dnešních dnů zachovaly jen pozůstatky na vrchu nad zámkem, ke kterým vede pískovcová Křížová cesta z roku 1767.
Výstavba dnešního zámku probíhala v letech 1773-1778 pod vedením hraběte Jean-Antoin Harbuvale de Chamaré podle projektu tyrolského architekta Josefa Jägra. (vystavěl i rokokový Grömlingovský palác na Malé Straně v Praze) ve stylu francouzských letních sídel. Vznikla tak jedinečná rokoková památka na našem území. Pro svou architektonickou jedinečnost a umístění v uměle vybudovaném přírodním areálu býval celý zámecký komplex nazýván „Malý Schönbrunn“ nebo „České Versailles“.
Z patrového zámku obdélníkového půdorysu, se středním rizalitem, vybíhají dvě odstupňovaná postranní křídla, spojená terasou, jež odděluje od zámku čestný dvůr. Ten je po stranách sevřen dvojicí přízemních, původních správních budov se štíty (1778). Nad hlavním portálem zámecké budovy ve středním rizalitu umístěn balkón na toskánských sloupech, nad štítem četné plastiky od Jana Mělnického. Do zámku se vchází portálem pod balkónem. V přízemí je rozlehlá trojlodní vstupní hala, sklenutá křížovými klenbami na 4 hranolové pilíře. Z haly vedou samostatná schodiště do každého zámeckého křídla; nad ní v prvním patře je hlavní sál, nejvýznamnější prostora zámku. Zdobí jej jemná štukatura na stěnách (kdysi i na stropě) z roku 1777 od Josefa Procházky a člení pilastry.
Polokruhové nádvoří před zadním zámeckým průčelím uzavírá zeď s branou, vyzdobenou alegorickými plastikami Léta a Podzimu od Karla Devotiho. Dodatečně byl na příjezdové straně čestný dvůr v letech 1781 - 1782 uzavřen zvlněnou zdí terasy, prolomenou velkoryse pojatou trojitou branou s plastickou výzdobou z roku 1782 od sochaře Víta Čermáka. Zámecký objekt má mansardové střechy. Park pochází z let 1791 - 1807, jsou v něm četné domácí i cizokrajné dřeviny - jehličnany a hlavně listnáče, nejvýznamnější z nich rostou kolem horní cesty a u zámku. Okrouhlý zahradní pavilón byl postaven v době založení parku. Za zámkem je budova špýcharu z roku 1779 s původním portálem.
To, že se areál zámku v Nových Hradech zachoval v původním architektonickém ztvárnění se netýká jen exteriéru, ale i naprosté většiny interiérů. Tuto skutečnost respektovala i velká oprava zámku v 30. letech, kdy postupně za dozoru majitelů byly opraveny střecha, fasády i sochařská výzdoba. Jedinou podstatnější změnou byla modernizace sociálního zařízení, včetně vybudování koupelen v obytném 1. patře. Ty byly osazeny mimořádně zdařilými zařizovacími předměty, které získaly po šedesáti letech vlastní historickou hodnotu.
Po skončení 2. světové války byl zámek víceméně svévolně zabrán pro místní obecní a měšťanskou školu, přičemž byly uvnitř provedeny různé úpravy bez svolení majitele. Po roce 1948 byl zámek vyvlastněn a přesto, že byl 23. 9. 1949 převzat národní kulturní komisí a prohlášen za státní kulturní majetek, byl nevhodně využíván a došlo k jeho postupné devastaci. Ta vyvrcholila v 50. letech, kdy byla do suterénu zámku umístěna výkrmna vepřů. K rekonstrukci přistoupil Státní ústav památkové péče až ve druhé polovině 80. let v době, kdy hrozilo zřícení východního křídla zámku, odkud musela být vystěhována škola. Zamýšlený rozsah oprav postupně narůstal, nejprve však byly opraveny obě hospodářské budovy na nádvoří, nacházející se v dezolátním stavu. Do roku 1992, kdy byl objekt vrácen v restituci původním majitelům, bratrům Čerychovým, byla částečně rekonstruována jen východní část zámku. Obrat nastal až v roce 1997, kdy zámek od restituentů zakoupili manželé Kučerovi a přistoupili k jeho generální záchranné obnově.
V zámku je instalována stálá expozice nábytkového umění, návštěvníci mohou nahlédnout též do soukromých komnat majitelů. Na předním nádvoří je otevřena restaurace a kavárna. V budově bývalého špýcharu je otevřeno První české muzeum cyklistiky, za podívanou stojí zámecké stáje a farma jelení a daňčí zvěře. Na zámku se konají romantické svatební obřady.
Fotografie 1 - 4 v připojené fotogalerii pochází z www stránek zámku a jsou použity s laskavým svolením majitelů.
Náhledy fotografií ze složky Zámek Nové Hrady