Ve městě nejsou jen historické památky, ale můžeme zde na různých místech nalézt mnoho architektonicky zajímavých objektů – z nichž některé se dostaly i do publikace „Slavné vily“
Vila Jana Svobody (dnes na prodej – Masarykova ulice)
Vila byla postavena (1907 – 1908) na žádost opavského profesora Jana Svobody podle projektu Prokopa Šupicha. Celkové pojetí je ještě poznamenáno vlivem pozdního historismu. Veškerá zdobnost se koncentruje hlavně na dekoraci oken. K jižní fasádě se přimyká dřevěná terasa s trámy zdobenými řezbou.
Mahlerova vila (Beckovského ulice – vedle bývalého Pleasu)
Vilu si dali postavit (1907 - 1908) bratři Vilém a Viktor Mahlerovi, jimž patřila největší textilní továrna v Havlíčkově Brodě, specializovaná na výrobu punčochového zboží. Jejím projektantem byl pravděpodobně místní stavitel Karel Ješina, který se inspiroval anglickým hnutím Arts and Crafts a naplnil tak představu stavebníků o reprezentativním domově, inspirovaném jak aristokratickou důstojností starých anglických sídel, tak i architekturou rytířského středověku.
Vila Hynka štefánka
Tato vila se nachází v ulici P. F. Ledvinky ( za klášterem). Delší dobu byla v dosti nehezkém stavu, ale v poslední době je postupně opravována. Stavební plány podepsané Františkem Liškou – stavitelem z Chotěboře jsou datovány v září 1911. Stavba byla pravděpodobně realizována v následujícím roce.
Několik dalších zajímavých vil je koncentrováno v městském parku poblíž Sv. Trojice:
Vila Ignatze Stefanka Vila byla postavena v letech 1894 – 1895. Vila Ignatze Stefana, vídeňského klenotníka, je jednou z nejkrásnějších a architektonicky nejhodnotnějších vil v Havlíčkově Brodě. Neorenesanční budova je umístěna v nádherném prostředí městského parku. Projektantem byl místní stavitel Josef Šupich.
Šteflíčkova vila
Postavil ji Prokop Šupich nejspíše po roce 1910 a má lehké znaky secese, jak je to u Prokopa Šupicha typické. Vila je situována v parku nad rybníkem Hastrman. Jan Šteflíček byl ředitelem brodského gymnázia do svého odchodu do důchodu v roce 1915. O rok později zemřel. Majitelem se potom stal učitel gymnázia František Trojan. Na některých dobových materiálech a pohlednicích je nazývána „nová vila“
Žákova vila
Další vila se nachází také v městském parku – naproti nové vile u rybníka Hastrman. Byla pravděpodobně postavena v letech 1905 - 1906 městským stavitelem Rudolfem Culkou pro majitele realit V. Žáka. Nese prvky historizujícího slohu, typického pro tu dobu.
Jůzlova vila
Vila byla postavena pravděpodobně v letech 1906 -1907 stavitelem Jindřichem Rákosníkem ze Sedlce pro Josefa Jůzla. Později ji obývala rodina Hudíkova, blízcí příbuzní židovské továrnické rodiny Stiassných (bývalý Plastimat stojí na jejich odkazu).
Komentáře
Přehled komentářů
Juzlova vila
(Rolf, 20. 5. 201413:47)
Děkuji za upozornění na chybu v textu.
Jiri Vecera - Rolf
Juzlova vila
(Rolf, 20. 5. 2014 13:47)